AHA kyseliny: Riešenie hebkej a zjednotenej pleti
Vyzerá vaša pleť mdlá alebo sa na nej už objavili známky starnutia? Možno je čas zaviesť do vašej rutinnej starostlivosti o pleť AHA kyseliny. Tieto zložky kozmetiky, ideálne na redukciu vzhľadu jemných liniek a pigmentácie, rovnako ako vyrovnanie nerovnomernej textúry a zmiernenie pupienkov, sú kľúčom ku krásnej pleti plnej života.
Čo sú AHA kyseliny?
Alfa-hydroxykyseliny alebo AHA sa niekedy nazývajú aj ovocné kyseliny, pretože pochádzajú z týchto rastlinných zdrojov. Možno ste počuli o jednom z najbežnejších typov AHA: kyseline glykolovej, ktorá sa získava z cukrovej trstiny. Ďalšími dobre známymi príkladmi sú kyselina mliečna pochádzajúca z mlieka a kyselina citrónová, ktorá je odvodená z citrusov.
Medzi 5 základných AHA kyselín patria:
- kyselina glykolová
- kyselina citrónová
- kyselina jablčná
- kyselina vínna
- kyselina mliečna
Na čo slúžia AHA kyseliny?
AHA kyseliny sú známe tým, že účinne exfoliujú a revitalizujú mdlú, nerovnú a drsnú pleť, stimulujú produkciu kolagénu a dodávajú jej sviežejší a žiarivejší vzhľad. Každá z nich funguje podobným spôsobom – pomáhajú rozpustiť vrchné vrstvy pokožky, aby sa objavili nové bunky, čo pomáha vyrovnať celkový tón pleti a zároveň pokožke dodať žiarivý lesk.
AHA kyseliny sa objavujú vo všetkých druhoch produktov, ako sú čistiace prípravky (peny, gély a micelárne vody), hydratačné krémy, pleťové séra alebo toniká, keďže dokážu vyriešiť nespočetné množstvo problémov pri starostlivosti o pleť, vrátane:
- zosvetlenia pigmentácie
- prevencie akné
- zjemnenia textúry
- vyhladenia jemných liniek
- spevnenia pleti
- zjednotenia tónu
- rozjasnenia mdlej pleti
Prečo sa zo všetkých AHA najčastejšie využíva kyselina glykolová?
Kyselina glykolová má najmenšiu molekulárnu hmotnosť zo všetkých AHA kyselín, čo jej umožňuje ľahšie prenikať do pokožky. Vďaka tomu je veľmi účinná pri exfoliácii, teda odstránení odumretých kožných buniek z povrchu pokožky.
Nielenže je vhodná pre všetky typy pleti, kyselina glykolová je navyše aj relatívne stabilná zložka, čo uľahčuje jej začlenenie do rôznych produktov. Existuje množstvo štúdií, ktoré potvrdzujú účinnosť kyseliny glykolovej pri zlepšovaní stavu pokožky. Z týchto dôvodov je kyselina glykolová preferovanou AHA kyselinou v kozmetických výrobkoch.
Sú AHA kyseliny vhodné pre všetky typy pleti?
AHA kyseliny sú považované za bezpečné pre všetky typy pleti, vrátane citlivej. AHA je rozpustná vo vode a primárne exfoliuje povrch pokožky, takže je vynikajúcou voľbou pre ľudí so suchou pokožkou, ale rovnako tak aj pre kohokoľvek, kto túži po omladení pleti.
Ak však máte extrémne suchú a veľmi citlivú pokožku, je vhodné pristupovať k zaradeniu AHA kyselín do pleťovej rutiny s opatrnosťou. Môže to znamenať použitie produktu s AHA každý tretí deň a postupné zvyšovanie frekvencie, aby ste mohli využiť všetky jej výhody na maximum.
Ako zaradiť AHA do rutinnej starostlivosti o pleť?
Najprv si vyberte vhodný produkt obsahujúci AHA kyseliny. Môžete si vybrať čistiaci gél, pleťovú vodu, sérum, masku alebo peeling. Pre začiatočníkov je vhodné začať s produktmi s nižšou koncentráciou AHA kyselín, teda maximálne 5 – 10 %.
Pripravte pleť
Pred aplikáciou AHA kyselín je dôležité dôkladne očistiť pleť jemným čistiacim prostriedkom, teda ak ste si nevybrali čistič, ktorý AHA kyseliny už obsahuje. Vyhnite sa však produktom s vyšším obsahom alkoholu, ktoré môžu pleť vysušovať. Opláchnite tvár vlažnou vodou a jemne ju osušte.
Aplikujte produkt
AHA kyseliny aplikujte večer, pretože môžu zvýšiť citlivosť pleti na slnečné žiarenie. Naneste malé množstvo produktu na čistú a suchú pleť a rovnomerne ho rozotrite. Vyhnite sa oblasti okolo očí a pier. Ak používate sérum, pokračujte ďalším krokom v rutinnej starostlivosti o pleť až po úplnom vstrebaní produktu.
Hydratujte
Po aplikácii AHA kyselín je nevyhnutné pleť hydratovať. Použite hydratačný krém, ktorý pomôže posilniť prirodzenú bariéru pleti a zabráni jej vysušovaniu. Vyberajte si pleťový krém, ktorý neobsahuje dráždivé látky a je vhodný pre váš typ pleti.
Je možné AHA kyseliny používať každý deň?
Rovnako ako pri väčšine aktívnych zložiek môže nadmerné používanie viesť k podráždeniu pokožky. Záleží však na type pleti a koncentrácii kyselín v konkrétnom produkte. Vo všeobecnosti sa teda odporúča začleniť AHA kyseliny do pleťovej rutiny postupne.
Ak máte obavy z podráždenia, aplikujte produkt každé dva až tri dni a postupne zvyšujte frekvenciu podľa toho, ako sa vaša pokožka prispôsobuje. Prepracujete sa tak ku každodennému používaniu bez toho, aby ste si podráždili pokožku.
Aký je rozdiel medzi AHA a BHA kyselinami?
Zatiaľ čo AHA sú rozpustné vo vode, BHA sú rozpustné v oleji. To znamená, že dokážu preniknúť hlbšie do pórov a odstrániť odumreté kožné bunky a prebytočný kožný maz, takže sú ideálne pre mastnú a problematickú pleť, ktorá je náchylná na upchávanie pórov, čierne bodky a akné. Všeobecne povedané, AHA, ako je kyselina glykolová, sú vhodnejšie pre omladenie a rozjasnenie pleti, zatiaľ čo BHA, ako je kyselina salicylová, sú lepšie pre pleť so sklonmi k nedokonalostiam.
Je možné kombinovať kyselinu salicylovú (BHA) a glykolovú (AHA)?
Existuje množstvo produktov, ktoré obsahujú tak AHA, ako aj BHA zložku. Zatiaľ čo AHA sú vhodnejšie pre normálnu a suchú pleť, BHA sa odporúčajú skôr pre mastnú pleť. Ak však pri starostlivosti o pleť riešite niekoľko problémov naraz, produkt obsahujúci oba typy kyselín môže byť presne to, čo potrebujete.
Ak hľadáte riešenie upchatých pórov, mdlej pleti alebo vrások, môže pomôcť spoločné používanie AHA a BHA. Rovnako ako pri všetkých nových krokoch vo vašej rutinnej starostlivosti o pleť je kľúčové začať pomaly s nižšími dávkami, aby ste sa vyhli podráždeniu.
Tip: Objavte Pure Active Charcoal Sérum s 4 % obsahom aktívnych látok: niacínamid + aha+ bha, ktoré uvoľňuje upchaté póry a zároveň vyhladzuje povrch pokožky. Čistí a zanecháva pleť zmatnenú a rozžiarenú.
Na čo si dať pozor pri používaní AHA kyselín?
Slnečné žiarenie
Pri používaní AHA kyselín je vhodné pamätať na niekoľko vecí. Prvou z nich je pravidelná aplikácia krémov s SPF. Pri používaní akýchkoľvek kyselín na koži je dôležité sa uistiť, že nosíte SPF každý deň, a to nielen v lete, ale po celý rok. Pokožka potrebuje túto ďalšiu vrstvu ochrany, keď odstraňujete vonkajšie vrstvy odumretých kožných buniek a odhaľujete novú, zdravú a jemnú pokožku.
Väčšina odborníkov odporúča SPF 30 alebo vyšší, v letných mesiacoch najlepšie SPF 50. Ak sa však chystáte na dovolenku do obzvlášť slnečnej destinácie, bude lepšie zabaliť si produkt s nižšou koncentráciou AHA a používať ho len v noci.
Kombinovanie s ďalšími exfoliačnými zložkami
Pri používaní AHA kyselín je vhodné vyhnúť sa aj používaniu ďalších exfoliačných produktov, ako sú chemické alebo mechanické peelingy, pretože nadmerná exfoliácia môže poškodiť pokožku, spôsobiť zápal a podráždenie. Vo všeobecnosti sa neodporúča kombinovať AHA s retinolom, pokiaľ vám to priamo neodporučí váš dermatológ, inak by ste si mohli poškodiť pokožku.
Odhaľte novú úroveň starostlivosti o pleť
AHA kyseliny môžu byť skvelým pomocníkom každej pleti. Ich schopnosť jemne odstrániť odumreté bunky, vyhladiť textúru pleti a priniesť sviežosť a mladistvý vzhľad je neoceniteľná. Pri pravidelnom používaní sa môžete tešiť na rozjasnenú a rovnomernú pleť, ktorá žiari zdravím. Vyskúšajte produkty s AHA kyselinami od Garnier a objavte novú úroveň starostlivosti o vašu pleť, ktorú si zamilujete.