Ako sa zbaviť čiernych bodiek?
Objavili ste na tvári čierne bodky a skôr, ako ste sa ich stihli zbaviť, pribudlo ich ďalších päť? Čierne bodky sú bežným kozmetickým problémom, ktorý sa z času na čas objaví na každej pleti, najmä na tej, ktorá sa často mastí. Zistite, ako sa čiernych bodiek účinne zbaviť a zároveň predchádzať ich vzniku.
Čo sú čierne bodky a ako vznikajú?
Čierne bodky alebo otvorené komedóny sú typom akné, ktorý vzniká vtedy, keď sa prebytočný kožný maz spolu s odumretými kožnými bunkami a nečistotami hromadí pod povrchom pleti a upcháva póry. Upchaté póry následne získavajú tmavú farbu po kontakte so vzduchom, pokiaľ zostanú otvorené a zoxidujú.
Čierne bodky sa najčastejšie objavujú na nose a na brade, ale ľahko ich nájdete kdekoľvek na tvári, možno dokonca aj v dekolte, ušiach, na ramenách, hrudníku či chrbte. Vyskytujú sa u všetkých typov pleti, ale častejšie sú u ľudí s mastnou pleťou.
Prečo sa čierne bodky tvoria najmä na nose?
Čierne bodky sa tvoria predovšetkým v miestach, kde sa nachádzajú najviac mazových žliaz, čo je v oblasti T-zóny. Preto sú čierne bodky bežné hlavne na nose a na brade. Tieto časti sa mastia viac ako iné oblasti tváre, a póry sa tak ľahšie upchávajú.
Nie každá tmavá škvrnka na nose ale musí byť upchatý pór. Niektoré z nich môžu byť mazové vlákna, ktoré sa nachádzajú vo výstelke pórov a pomáhajú mazu dostať sa z pórov na povrch pokožky.
Čo prispieva k vzniku čiernych bodiek na tvári?
Za vznikom čiernych bodiek sú upchaté póry, ale čo spôsobuje, že sa vaše póry upchávajú? Keď póry fungujú optimálne, umožňujú kožnej mastnote alebo potu dostať sa na povrch, aby premastili alebo ochladili vašu pokožku. Pokiaľ sa však na pleti hromadí príliš veľa mazu, potu, odumretých buniek alebo nečistôt, póry sa upchajú.
Produkciu mazu ovplyvňujú predovšetkým genetické faktory a hormóny, určitý podiel však majú aj tzv. cytokíny, čo sú molekuly bielkovín zodpovedné za prenášanie informácií medzi bunkami, ktoré ovplyvňujú ich delenie, rast či zápal.
Medzi faktory, ktoré môžu viesť k upchávaniu pórov, patria predovšetkým:
- Genetické predispozície (dedičnosť)
- Hormonálne výkyvy počas puberty, menštruácie, tehotenstva a menopauzy (u žien)
- Zvýšené hladiny testosterónu (u žien aj u mužov)
- Nesprávne návyky v starostlivosti o pleť (napr. používanie kozmetiky, ktorá upcháva póry, alebo nedostatočné čistenie pleti)
- Nezdravé návyky životného štýlu (fajčenie, alkohol, nezdravá strava)
Ako sa zbaviť čiernych bodiek nielen na nose?
Ak sa na tvári tvoria čierne bodky, je dôležité začať používať účinné prípravky na ošetrenie pokožky. Poďme si teda povedať, ako správne vyčistiť a stiahnuť póry, a odstrániť tak čierne bodky na nose alebo kdekoľvek inde.
Základom starostlivosti je pravidelné čistenie pleti čistiacim gélom proti čiernym bodkám, a to každý deň, ráno aj večer. Druhým krokom čistenia by malo byť použitie pleťového tonika, ktoré stiahne póry a pleť urobí matnou.
V boji proti čiernym bodkám do svojej kozmetickej rutiny zaraďte 2x až 3x týždenne aj peeling s aktívnym uhlím, ktorý hĺbkovo čistí póry a bojuje proti čiernym bodkám. Obsahuje aj BHA kyseliny, ktoré pôsobia exfoliačne a protizápalovo.
Ako odstrániť čierne bodky mechanicky?
Na vytláčanie čiernych bodiek radšej zabudnite a vyhľadajte odborníka. Nešikovným domácim odstraňovaním čiernych bodiek si môžete do pórov zaniesť baktérie a vzhľad komedónov ešte viac zhoršiť, rovnako ako samotné hojenie. Preto je vždy lepšie navštíviť overený kozmetický salón alebo kliniku estetickej medicíny.
Na odstránenie čiernych bodiek sa najčastejšie využívajú tieto zákroky:
- Manuálna extrakcia
- Mikrodermabrázia
- Ultrazvuková špachtľa
- Mezoterapia
- Chemický peeling
- Laserová terapia
Ako na čierne bodky, aby sa už netvorili?
Pravidelné čistenie pleti spolu s exfoliáciou pleťovým peelingom je základným predpokladom ako odstrániť čierne bodky doma a predchádzať tvorbe nových. Aby však vaša pokožka získala všetko, čo potrebuje, musíte jej dopriať aj pravidelnú dávku hydratácie.
Po každom čistení preto použite ľahký zmatňujúci krém, ktorý pleť hydratuje bez toho, aby zanášal póry, a zároveň pôsobí proti nedokonalostiam vďaka aktívnym zložkám, ako je glycerín, niacínamid, kyselina salicylová a kyselina citrónová.
Čo ďalej pomáha na čierne bodky?
- Pleť čistite každý deň, ráno aj večer a po cvičení
- Používajte pleťový peeling
- Pleť každý deň hydratujte
- Používajte opaľovacie krémy, ktoré sú nekomedogénne (neupchávajú póry)
- Vyraďte z jedálneho lístka tučné pokrmy a jedlá bohaté na rafinované cukry
- Pite dostatok tekutín, aspoň 2 litre každý deň
- Vymieňajte pravidelne posteľnú bielizeň
- Nedotýkajte sa tváre neumytými rukami
- Čierne bodky ani pupienky nevytláčajte
- Z času na čas si doprajte profesionálne kozmetické ošetrenie