Čo je citlivá pokožka a ako sa o ňu správne starať? - header Čo je citlivá pokožka a ako sa o ňu správne starať?

Čo je citlivá pokožka a ako sa o ňu správne starať?

Ak je vaša pokožka často napätá, červená, suchá alebo podráždená, pravdepodobne máte narušenú kožnú bariéru, čo spôsobuje, že vaša pokožka je citlivá a nadmerne reaguje na rôzne podnety. Ako sa starať o citlivú pokožku a obnoviť prirodzenú kožnú bariéru?

Čo znamená, že pokožka je citlivá?

Citlivá pokožka nadmerne reaguje na vonkajšie a vnútorné vplyvy, ktoré zdravej koži nerobia žiadny problém. Na vine je poškodená ochranná bariéra vrchnej časti pokožky (epidermis), čo spôsobuje, že pleť je menej odolná voči provokujúcim faktorom.

Citlivá pokožka sa môže týkať akéhokoľvek typu pokožky, ale najčastejšie sa spája so suchou, ktorú trápi nedostatok mazových žliaz, ktoré by pleť dostatočne premasťovali a poskytovali jej tak primeranú ochranu.

Čo je ochranná kožná bariéra?

Kožnú bariéru si môžete predstaviť ako ochranný štít, ktorý chráni pokožku pred vonkajším prostredím vrátane rôznych patogénov, chemických a fyzikálnych látok. Zabraňuje tiež nadmernému úniku vody z pleti. Kľúčovými zložkami, ktoré tvoria ochrannú bariéru pokožky, sú lipidy, zvlhčujúce zložky, kyslý film a korneocyty (ploché neživé bunky).

Kyslý film je tvorený z kožného mazu, potu, odumretých buniek a metabolických produktov baktérií žijúcich na pokožke. Hydratačné zložky na seba viažu vodu, zatiaľ čo lipidy pôsobia ako lepidlo, ktoré drží kožné bunky pohromade, aby kožná bariéra zostala neporušená. 

Ak je však ochranná bariéra narušená, dráždivé látky môžu ľahšie preniknúť do pokožky a podráždiť ju.

Aké príznaky má citlivá pleť?

Prejavy citlivej pokožky sú individuálne, ale takmer vždy sú spojené s nepríjemnými pocitmi, ako je brnenie, štípanie, pálenie a pnutie, často aj začervenanie a suchosť. Tieto problémy potom zvyčajne zhoršujú dráždivé podnety, ako sú nešetrné kozmetické prípravky, zmeny počasia alebo stres a korenené jedlá. Príčinou týchto pocitov je precitlivenosť nervových zakončení, ktorá súvisí s nedostatočnou funkciou kožnej bariéry.

Čo spôsobuje citlivú pokožku?

Príčiny citlivej pokožky možno v zásade rozdeliť do troch bodov. Môže ísť o výkyvy v oblasti kožnej bariéry, kožného nervového systému alebo imunitného systému. Niekedy však môže byť precitlivenosť kože prejavom kožného ochorenia, ako je napríklad:

  • Ekzém
  • Seborea
  • Rosacea
  • Psoriáza 
  • A ďalšie …

Citlivosť pleti môže byť ovplyvnená hormonálnymi a psychologickými vplyvmi, životným štýlom a prostredím, v ktorom sa pohybujete. Svoju úlohu zohráva aj vek, pretože s pribúdajúcim vekom sa znižuje produkcia lipidov a vody v pokožke, ktoré sú kľúčovými zložkami ochrannej kožnej bariéry.

Ochranný film pleti môže ďalej narušiť:

  • Používanie agresívnych a vysušujúcich prípravkov na pleť a mydiel
  • Nadmerné používanie aktívnych zložiek kozmetiky, ako sú AHA kyseliny a retinol
  • Nedostatočná hydratácia
  • Extrémne teploty
  • Nadmerné vystavovanie pleti slnečnému žiareniu bez UV ochrany
  • Užívanie niektorých liekov
  • Nedostatok dôležitých živín v strave (mastných kyselín a vitamínov)
  • Nedostatok spánku

Spúšťače, ktoré dráždia citlivú pleť

Bez ohľadu na to, čo precitlivenosť pokožky spôsobuje, môžu jej príznaky vyvolať alebo zhoršiť mnohé vnútorné alebo vonkajšie faktory, nazývané spúšťače. Týmito spúšťačmi môžu byť: 

  • Chemické: kozmetické prípravky (najmä tie s obsahom parfumácie, alkoholu, sulfátov, silikónov, vysokej koncentrácie AHA kyselín atď.), mydlá, zloženie vody a pod.
  • Hormonálne: v súvislosti s menštruačným cyklom, tehotenstvom, hormonálnou nerovnováhou a pod.
  • Psychologické: stres, úzkosti, silné emócie a pod.
  • Vnútorné faktory: korenená strava, alkohol, fajčenie a pod.
  • Fyzikálne: chladný alebo teplý vzduch, UV žiarenie, znečistené ovzdušie, trenie o textílie a pod.

Všetky tieto faktory môžu vyvolať uvoľňovanie histamínu v koži, čo vedie k nepríjemným pocitom brnenia, svrbenia, štípania alebo začervenania. Niektoré z nich, najmä slnečné žiarenie, môžu viesť aj k oxidačnému stresu a zápalom.

Čo keď je pokožka citlivá na dotyk?

Ak je vaša pokožka červená a citlivá na dotyk, môžete mať alergickú reakciu. Po dni strávenom na slnku však môže byť dôvodom aj spálenie od slnka. Ak je vaša pokožka citlivá na dotyk po kozmetickom zákroku, možno budete potrebovať zvýšenú starostlivosť na zníženie citlivosti a urýchlenie hojenia.

Ak je však vaša pokožka citlivá na dotyk, ale nie je na nej viditeľná vyrážka alebo podráždenie, môže to byť príznak iného zdravotného problému. V takom prípade je vhodné obrátiť sa na lekára.

Woman looking into mirror

Čo pomáha na citlivú a suchú pleť?

Ak máte citlivú pokožku so sklonom k začervenaniu a suchosti, prvým krokom k jej liečbe je zabrániť spusteniu jej príznakov tým, že sa podľa možnosti vyhnete dráždivým podnetom. Čo presne môžete urobiť?

  • Vyhýbajte sa horúcim sprchám, kúpeľom a saunám.
  • V zime miestnosť neprehrievajte a v lete znížte alebo vypnite klimatizáciu.
  • Vyhýbajte sa kozmetickým prípravkom s obsahom potenciálne dráždivých látok, ako je parfumácia, alkohol, penivé látky (SLS a SLES), parabény, oxybenzón (môže sa nachádzať v opaľovacích krémoch), ftaláty (DBP, DMP a DEP) a silikóny.
  • Zdržte sa konzumácie korenených jedál, alkoholu a iných potravín, ktoré môžu vašu pokožku podráždiť.
  • Obmedzte pobyt na slnku a chráňte si pleť používaním vhodného krému s SPF aj nosením klobúka. 
  • Pokúste sa dostať stres a ďalšie silné emócie pod kontrolu, napríklad sa sústreďte na svoj dych.
  • Starajte sa o svoju pokožku pomocou vhodných a upokojujúcich prípravkov.
  • Dbajte na zdravý životný štýl.

Ako sa starať o citlivú pokožku?

Základom starostlivosti o citlivú pleť je používanie prípravkov špeciálne vyvinutých pre tento typ pleti, či už ide o odličovače, pleťové toniká a hydratačné alebo opaľovacie krémy. Ak chcete mať istotu, že produkty neobsahujú žiadne dráždivé látky ani alergény, vždy si radšej skontrolujte ingrediencie uvedené na obale.

Používajte produkty, ktoré pomáhajú posilniť ochranný film pokožky, vyživujú ju a pomáhajú predchádzať vysušovaniu, podráždeniu a zápalovým reakciám. Pred použitím akéhokoľvek produktu, ktorý ste nikdy predtým neskúšali, naneste malé množstvo na kúsok pokožky za uchom a počkajte 48 hodín, aby ste zistili, ako vaša pokožka zareaguje.

Na ktoré zložky v kozmetike sa zamerať?

Pri výbere kozmetiky sa zamerajte na zložky, ktoré pomáhajú obnoviť kožnú bariéru. Hľadajte pleťové krémy s ceramidmi a zaraďte do svojej rutinnej starostlivosti o pleť kyselinu hyalurónovú, ktorá pleť dostatočne hydratuje a zároveň ju upokojí. Prospešný pre pleť je tiež niacínamid (vitamín B3) a mastné kyseliny.

Odličovanie a čistenie pleti

Pokiaľ ide o odličovacie prípravky vhodné pre citlivú pleť, môžete sa zamerať na prírodné zložky, ktoré pokožku nielen pomáhajú čistiť, ale ju aj upokojujú, ako je napríklad ružová voda. Na druhej strane citlivej pleti neprospievajú vyššie koncentrácie AHA kyselín v kozmetike. Preto je lepšie nahradiť AHA kyseliny PHA kyselinami (glukonolaktón, glukoheptanolaktón a kyselina laktobiónová).

Každodenná ochrana pred slnkom

Samozrejmosťou by malo byť aj každodenné používanie širokospektrálneho krému s SPF 30 alebo vyšším, ktorý vašu pokožku chráni pred škodlivými UVB a UVA lúčmi. Používajte fluidné opaľovacie krémy, ktoré sa ľahšie nanášajú.

Ďalšia starostlivosť o citlivú pokožku

Dodržiavajte zdravý životný štýl, ktorý zahŕňa vyváženú stravu bohatú na dôležité vitamíny a mastné kyseliny, a obmedzte alkohol a fajčenie, ktoré pleti škodia. V neposlednom rade môžete staviť aj na terapiu červeným svetlom v podobe domácej LED masky alebo v salóne.

Kedy navštíviť dermatológa?

Ak neviete, čo vyvoláva nepríjemné príznaky spojené s citlivosťou pokožky, alebo ak máte podozrenie na prítomnosť kožného ochorenia, ako je napríklad rosacea, psoriáza alebo seboroická dermatitída, je lepšie navštíviť dermatológa, ktorý vám vykoná diagnostiku pleti alebo vám rovno odporučí vhodnú liečbu a iné vhodné opatrenia.

Selfie Skin Coach

Zanalyzuj svoju pleť!

Za dve minúty máš hotovú analýzu pleti a odporúčanie produktov priamo pre teba.

ZISTIŤ VIAC