Ako na rýchle a zdravé opálenie, ktoré vám vydrží? - header Ako na rýchle a zdravé opálenie, ktoré vám vydrží?

Ako na rýchle a zdravé opálenie, ktoré vám vydrží?

Odporúčaná doba opaľovania, príprava pokožky na opaľovanie, preferovaný stupeň SPF, hydratácia alebo potraviny na podporu opálenia – to všetko vám pomôže získať vytúžený bronz od slniečka čo najrýchlejšie a tiež zdravo. Nielen preto, aby vám opálenie vydržalo čo najdlhšie, ale aj aby ste predišli negatívnym dopadom slnečného žiarenia na pokožku. Toto je kľúč k návratu z dovolenky s krásne snedým opálením.

Prečo je opálenie od slnka zdravšie ako zo solária?

Po prvé, slnečné žiarenie zvyšuje vašu hladinu serotonínu – hormónu, ktorý podporuje dobrú náladu. A nielen to, pri kontakte s vašou pokožkou taktiež produkuje vitamín D, ktorý je dobrý pre kosti, zuby, kožu, vlasy, nechty a tiež imunitu.

Hoci mnohé salóny sľubujú zdravé opálenie, v skutočnosti vôbec zdravé nie je. Soláriá produkujú obrovské množstvo UVA a prakticky žiadne UVB (ktoré stimuluje vitamín D), čím môžu významne zvýšiť riziko rakoviny kože (údajne až o 75 %) a tiež urýchliť jej starnutie.

Aj napriek výhodám slnečných lúčov ale nesmieme zabúdať na riziká predčasného starnutia a rakoviny kože, ktoré prichádzajú ruka v ruke s akýmkoľvek slnením, pokiaľ kožu dostatočne nechránime.

Ako sa na slnku opáliť rýchlo, ale zdravo?

Túžite po krásnej hnedej pokožke? Opáliť sa do hneda nie je možné zo dňa na deň. Práve naopak – vyžaduje si to pravidelné, no bezpečné vystavenie sa slnečným lúčom niekoľko dní po sebe. Postupne a pomaly získavaná hnedá farba vám navyše vydrží oveľa dlhšie.

Ak je vaším cieľom opáliť sa rýchlo, vyberte si na opaľovanie ten správny čas. Slnko je zvyčajne najintenzívnejšie medzi poludním a treťou hodinou popoludní. Majte však na pamäti, že aj keď slnko počas tejto doby najviac opaľuje, môže tiež narobiť najväčšie škody na vašej koži. Pokiaľ máte veľmi svetlú pokožku, bude pre vás najlepšie opaľovať sa dopoludnia alebo až po pätnástej hodine, aby ste sa nespálili. V oboch prípadoch je dôležité svoju pokožku chrániť opaľovacím krémom s dostatočne vysokým SPF.

Ak sa chystáte byť na slnku celý deň, nájdite si tieň, do ktorého sa môžete kedykoľvek schovať. Prestávky znížia pravdepodobnosť, že sa spálite, a vaša pokožka si oddýchne od intenzívnej horúčavy.

Jedzte potraviny, ktoré podporia opálenie

O niektorých potravinách je známe, že zvyšujú lykopén, čo je karotenoid a antioxidant, a tým podporujú opálenie. Táto látka, ktorá sa nachádza v červenej a oranžovej zelenine a ovocí, vrátane červeného melónu a paradajkového pyré, môže zvýšiť vašu ochranu pred slnečným žiarením. Ako antioxidanty navyše napomáhajú upokojiť pokožku po opálení.

Pretože sa však lykopén rozpúšťa v tukoch, mali by ste ovocie či zeleninu konzumovať spolu so zdravými tukmi, ako sú oriešky, panenský olivový olej alebo napríklad tekvicové semienka.

Opálenie môžete ďalej podporiť konzumáciou potravín s obsahom betakaroténu, ako je mrkva alebo kel či batáty. Betakarotén posilňuje prirodzenú obranu pokožky proti UV žiareniu tým, že zlepšuje jej schopnosť opaľovať sa. Prípadne môžete zvážiť potravinové doplnky – pre maximálny účinok by ste mali denne prijať 25 g betakaroténu. Prospešný je aj vitamín C a E.

Ovocie a zelenina

Viete, že nízke SPF opálenie neurýchli?

Pre mnohých ľudí je SPF 30 a vyššie úplné tabu a opaľovaciemu krému s SPF nad 15 sa radšej oblúkom vyhýbajú v domnení, že nízke SPF im umožní rýchlejšie sa opáliť a získať tmavší odtieň. Hodnota SPF však udáva iba to, ako dobre a dlho dokáže opaľovací krém blokovať UV lúče, ktoré spôsobujú spálenie, nie opálenie. UV lúče sú stále blokované, takže opálenie neprebehne rýchlejšie. Iba vás chráni menej a po kratšiu dobu.

Ako podporiť opálenie správnym SPF?

Pri výbere opaľovacieho krému sa nespoliehajte len na číslo SPF. Na obale by ste tiež mali hľadať výraz „širokospektrálny“, čo znamená, že vás ochráni pred UVB (spôsobujúce spálenie kože) aj UVA (prispievajúce k starnutiu a rakovine kože) žiarením.

Hlavným rozdielom medzi opaľovacími krémami, pokiaľ ide o hodnotu SPF, je doba, počas ktorej vás chránia, a tiež percento odfiltrovaného žiarenia. Zatiaľ čo SPF 50 filtruje 98 % UV žiarenia, SPF 10 blokuje len 90 % UV žiarenia. 

Dermatológovia preto odporúčajú používať vyššie SPF, teda 30 až 50, a zároveň odporúčajú opakovať aplikáciu krému bez ohľadu na výšku SPF aspoň každé 2 hodiny. Z tohto dôvodu môže byť vhodnejšie zvoliť SPF 30, pretože vyššia hodnota vám môže dať falošný pocit bezpečia, že sa nemusíte natierať každé dve hodiny.

Za aký dlhý čas sa opálite?

V prípade, že ste to nevedeli, vaša pokožka sa po určitom čase na slniečku dostane na hranicu opálenia, kedy už nemôže produkovať žiadny ďalší melanín (pigment zodpovedný za zafarbenie kože), takže je úplne zbytočné slniť sa pri bazéne celý deň.

Každý má svoj vlastný limit pre produkciu melanínu, ale zvyčajne ide o dve až tri hodiny pobytu na slniečku. Ak máte veľmi svetlú pleť, tak možno aj menej. Pri dlhšom slnení svoju pokožku iba vystavujete riziku poškodenia UV žiarením.

Modelka v žltých plavkách na pláži

Ako si udržať opálenie čo najdlhšie?

Pripravte pokožku na opaľovanie

Príprava pokožky pred tým, ako vyrazíte na slniečko, môže pomôcť vášmu opáleniu vydržať dlhšie. Skúste si večer pred opaľovaním urobiť telový peeling. Koža, ktorá nebola exfoliovaná, sa skôr odlupuje, ako sa odumreté bunky odlučujú od pokožky, a vy tak rýchlejšie strácate svoj bronz.

Hydratujte pokožku

Použitím hydratačného krému alebo mlieka s aloe vera po opaľovaní výdrž opálenia tiež podporíte. Udržaniu snedej farby ďalej napomáha pravidelná hydratácia pokožky, preto by ste ju mali vždy po sprchovaní natrieť telovým krémom.

Nie je to len hydratačný prípravok, ktorý zaručí, že vaša pokožka zostane hydratovaná, ale aj vaša vlastná spotreba vody. Uistite sa preto, že pijete dostatok tekutín, aby bolo celé vaše telo vyživené a opálenie vám zostalo čo najdlhšie.

Opaľujte sa pozvoľna

Majte na pamäti, že čas potrebný na opálenie zvyčajne zodpovedá tomu, ako rýchlo vám bronz zase vybledne. Takže postupné získavanie snedej farby v priebehu času znamená, že opálenie bude hlbšie a vydrží dlhšie.

ovocie a klobúk na deke 

Na čo si dať pozor?

Akonáhle sa začnete opaľovať, mali by ste sa vyhnúť peelingu a používaniu mokrých žiletiek. Lepšie sú elektrické holiace strojčeky, ktoré neodstraňujú zbytočne veľké množstvo kožných buniek a udržia opálenie dlhšie. Horúce kúpele a sprchy sú tiež spoľahlivým spôsobom, ako stratiť opálenie, takže ak chcete dlhodobé opálenie, zatnite zuby a umývajte sa vlažnou vodou.

Ako chrániť jazvy a strie pri opaľovaní?

Strie ani jazvy na koži, bohužiaľ, počas opaľovania nezmiznú, práve naopak. Keďže sa tieto svetlé miesta neopaľujú, môžu na hnedej koži ešte viac vyniknúť. Aby sa strie alebo jazvy nestali počas opaľovania viditeľnejšími, mali by ste svoju kožu pred slniečkom chrániť krémom s dostatočne vysokým SPF.

Čo znamenajú biele bodky a tmavé škvrny po opaľovaní?

Biele škvrnky na koži, ktoré sa objavia po opaľovaní, signalizujú poškodenie pokožky vplyvom slnečného žiarenia. Môžu za ne kožné bunky, ktoré prestali produkovať melanín (kožné farbivo), zvyčajne v dôsledku nadmerného vystavovania pokožky slnku.

Opakom bielych fliačikov sú tmavé pigmentové škvrny, ktoré sú, naopak, spôsobené nadmernou tvorbou melanínu pri dlhom pobyte na slniečku alebo nedostatočnej ochrane pokožky pred slnkom. Tmavé aj biele fľaky sú tiež častejšie u ľudí nad 40 rokov.

Čo keď sa objaví podráždenie kože po opaľovaní?

Ak sa u vás po opaľovaní objavia nepríjemné prejavy, ako je vyrážka a svrbenie, pravdepodobne trpíte slnečnou alergiou. V takom prípade by ste mali obmedziť pobyt na slniečku, citlivé oblasti úplne zakryť a dbať na pravidelný prísun betakaroténu, lykopénu a vitamínov C a E, ktoré pomáhajú chrániť kožu pred negatívnymi vplyvmi UV žiarenia. Používanie vysokého UV faktora by pre vás malo byť samozrejmosťou.

Ako sa zbaviť opálenia?

Najlepším spôsobom, ako sa zbaviť opálenia, po ktorom netúžite, je peeling pokožky. Jemná exfoliácia pomôže odstrániť pigmentované odumreté kožné bunky z vonkajšej vrstvy pokožky, čo pomôže zosvetliť opálenie. Nadmerný alebo príliš drsný peeling môže pokožku podráždiť a narušiť jej ochrannú bariéru. Dva hlavné typy exfoliácie sú chemická a mechanická:

  • Chemická exfoliácia zahŕňa chemické zložky, ktoré rozpúšťajú odumreté kožné bunky, ako sú AHA a BHA kyseliny.
  • Mechanická exfolácia spočíva v použití scrubu (napríklad z hnedého cukru, kávy či hnedého cukru), kefy alebo malej hubky na odstránenie odumretých kožných buniek.

Okrem exfoliácie pomáha aj horúci kúpeľ (ideálne po dobu 20 minút) s niekoľkými kvapkami oleja. Po každej exfoliácii a kúpeli nezabudnite svoju pokožku hydratovať, aby ste predišli jej vysušovaniu. Hydratačné prípravky obsahujúce aloe vera sú dobrým spôsobom ako začať, pokiaľ ide o zmäkčenie pokožky.

 

 

SKinCoach AI selfie

Zanalyzuj svoju pleť!

Za dve minúty máš hotovú analýzu pleti a odporúčanie produktov priamo pre teba.

ZISTIŤ VIAC